OKUL HAZIRLIKLARI BAŞLADI !

Öğrencileri okul heyecanı sardı. Uzmanlar uyarıyor! “Uzun bir tatilin ardından okula uyum sorunu ortaya çıkabilir” diyor.

Öğrenciler uzun bir yaz tatili ardından okullarına kavuşuyor.

Buruk bir sevinç yaşayan öğrenciler çok heyecanlı! Heyecanları git gide artıyor. . Evlerinde de bir telaş başladı. Hazırlıklar yapılıyor, malzemeler alınıyor.

Uzmanlar öğrencilerin uyku düzenini toparlamaya son bir hafta içinde başlamaları gerektiğini söyledi.Okula adaptasyon sürecinin hızlı olması için uyku düzeni çok önemli.

Uzmanların en önemli uyarılarından biri ise, velilerin çocuklarını dinlemesi gerektiği konusunda. Okula başlayacak olan öğrenci kendi içinde heyecan ve stres yaşayacaktır. Velilerin çocuklarını dinlemeleri ve anlamaları gerekiyor. Önemsemez ve olağan bir tavırla yaklaşmak yerine çocuğunuzu cesaretlendirmelisiniz.

Okulların açıldı ve velileri okul alışverişi telaşı sardı. Giyim ve kırtasiyede geçen yıla göre artış yaşanırken, okula yeni başlayacak bir öğrencinin kıyafet ve kırtasiye gideri 300 lira ile 500 lira arasında değişiyor.

2019-2020 eğitim-öğretim döneminin başladı. Öğrenciler, okul üniforması ve kırtasiye malzemeleri almak için velileri ile birlikte çarşıya çıkıyor. Kırtasiyeciler, bu yıl için beklentilerini yüksek tuttuklarını söylerken, vatandaş da “İnşallah evdeki hesabımız çarşıya uyar” diyor.

Özellikle dar gelirli aileler, forma, takım elbise ve kırtasiye ihtiyaçları için maliyeti düşürme adına mağaza, market ve kırtasiyecileri gezmeye başladı. Kırtasiye ve mağaza sahipleri, bu yıl fiyatların geçen yıla göre arttığını gösterdiğini, birçok ürünü geçen yıla göre daha pahalıya sattıklarını kaydetti.

Formalar 100 liradan başlıyor !

Hırka, tişört ve etek yada pantolondan oluşan 3 parçalı bir formanın fiyatı ilkokullar için 120 liradan başlayıp 150 liraya kadar çıkıyor. Ortaokul üniformaları ise 150 ila 180 lira arasında. Lise üniformalarında ise fiyatlar, 200 lira civarında. Okul formalarında pamuklu ve daha sağlıklı ürünlerin seçilmesi yada yedek tişört ve pantolon alınması durumunda velilerin sırtına binen yük daha da artıyor.

Yine geçen yıla oranla fiyatı artan çantalar kalitesine göre 50 lira ile 120 lira arasında satılıyor.

Masraf masraf üstüne

Okul alış verişinde harcamaların önemli bir bölümünü oluşturan kırtasiye ürünlerinde de fiyatlar, geçen yılın fiyatlarına göre bir miktar artış gösterdi. Sınıf yükseldikçe öğrencinin kırtasiye masrafı düşerken, en büyük masraf ana sınıf öğrencilerine yapılıyor. El işi malzemeleri, boyalar gibi çok çeşitli kırtasiye materyallerini kullanan ana sınıfı öğrencilerinin masrafı 200 ile 300 lira arasında değişiyor. Birinci sınıf öğrencilerinde el işi materyalleri daha az yer alırken, kalem, defter, okuma ve matematik materyalleri işin içine giriyor. Bu da masrafları ana sınıfı ile aynı seviyeye çıkartıyor. Sınıf yükseldikçe kırtasiye masraflarının öğrencinin eğitim hayatındaki yeri azalırken, bu kez kaynak kitap masrafı artış gösteriyor.

Dünyaya geldiğimizde bir serüvene başladık . Acıyı,kederi,hasreti, mutluluğu ,huzuru sevmeyi,sevilmeyi ve sevilmemeyi her şey'i tattık. Evet şimdi var olan tüm kötü düşüncelerden uzaklaşma zamanı her şey' e bir nokta koyup yeniden başlama zamanı ...
Yazı oluşturuldu 82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön