Fransız Ordusu Kaykayla Uçacak !

Ünlü girişimci Franky Zapata’nın Fransa’da Bastille Günü’nde elinde tüfekle Flyboard üzerinde yaptığı gösteri dünya çapında yankı uyandırdı. Uçan kaykayın yakın gelecekte Fransız ordusu tarafından kullanılması bekleniyor.

Fransa’da 14 Temmuz’da kutlanan Bastille Gününde Franky Zapata’nın uçan kaykay ı üzerinde elinde tüfekle yaptığı gösteri büyük alkış aldı. Protokolde Macron, Merkel ve birçok Avrupalı siyasetçiyi de selamlayan Zapata, beş jet motoruyla 2 bin metre yüksekliğe ve 200 kilometre hıza ulaşan uçan kaykay ‘Flyboard’ı CNN International’a anlattı.

Uçmanın çocukluk hayali olduğunu söyleyen Zapata, “Bu, kuş olmak gibi ama yine de çok zor. Rüzgâra karşı ayaklarımla mücadele etmek zorundayım, bu da çok acı verici. Göründüğü kadar huzur dolu değil” dedi. Aynı zamanda eski bir jet-ski şampiyonu olan 40 yaşındaki girişimci, Fransız ordusuna büyük katkı sağladığı gerekçesiyle 1.3 milyon Euro (8.3 milyon TL) para ödülüne layık görülmüştü.

Zapata’nın gösteriye elinde tüfekle çıkması, uçan kaykayın ordu tarafından gelecekte kullanılacağı şeklinde yorumlanıyor.

FRANSIZ ORDUSU DENEYECEK

Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, ordunun kaykayı, lojistik ya saldırı platformu olarak deneyeceğini açıklamıştı.

Zapata adlı şirketin CEO’su olan Franky Zapata, evinin garajında geliştirdiği kaykayla Aralık’ta ordudan 1,3 milyon Euro’luk sipariş almıştı.

‘Uçan Kaykay’, beş mini turbo motorla çalışıyor ve havada en fazla 10 dakika kalabiliyor. 

Kerosenle çalışan kaykay, “Geleceğe Dönüş” filminde Michael J. Fox’un canlandırdığı Marty McFly’ın kullandığı kaykaya benzerliğe dikkat çekiyor.

Dünyaya geldiğimizde bir serüvene başladık . Acıyı,kederi,hasreti, mutluluğu ,huzuru sevmeyi,sevilmeyi ve sevilmemeyi her şey'i tattık. Evet şimdi var olan tüm kötü düşüncelerden uzaklaşma zamanı her şey' e bir nokta koyup yeniden başlama zamanı ...
Yazı oluşturuldu 82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön