ELON MUSK’TAN HAYAT DERSİ !

Elon Musk, Güney Afrika asıllı Amerikalı mucit ve girişimci.

SpaceX Kurucusu, CEOsu, Baş Tasarımcısı.

Tesla Motors Kurucu ortak, Başkanı, CEOsu, Ürün Mimarı.

PayPal (X.com) Kurucu ortak.

SolarCity Başkanı

Kendisini tanımayanlar için hemen söyleyelim, Elon Musk herhalde şu an yaşayan en etkileyici insandır.

Durursan, ölürsün.

Okumak, beyni fitness salonuna göndermektir.

Nerde olduğuna değil, nereye gittiğine bak.

Çalışma Makinasına Dönüş.

Gerçek bir deha olan Elon Musk’ın bize öğreteceği çok şey var.

Elon Musk haftada 100 saat çalışıyor. O, Tesla Motors ve SpaceX gibi dev şirketleri şans eseri yada ticari etkilerle kurmadı. Bugün sahip olduğu başarıları elde edebilmek için saatlerce çalıştı.

Elon Musk; hayat verdiği her fikirde, insan sorunlarını çözmeyi arzuluyor. İnsanların, tüketilebilir enerji kaynaklarına bağımlılığını ortadan kaldırmak için -bir güneş enerjili pil olan- PowerWall’u tanıttı.

Dünya üzerindeki eğitim sistemlerinin çoğu şuan denemeyi veya hayal gücünü genişletmeyi destekleyici değil. Sistemler, öğrencilere belirli sınırlar içerisinde düşünmeyi öğretiyor. Musk ise böyle temelsiz bir düşünce sisteminden nefret ediyor. O, düşünürken ve hayal ederken sınırların dışına çıkılması gerektiğine inanıyor. 

Elon Musk herhangi bir organizasyon için en büyük zorluğun; ‘süper yetenekli insanlarla birlikte çalışmak’ olduğunu kabul ediyor. Bu yüzden onunla birlikte çalışmak üzere keşif yaparken; dünyanın dört bir yanından en iyi düşünürlere ve hayalperestlere öncelik sağlıyor.

Musk, yukarıda saydığımız gibi birçok başarılı iş yaptı: PayPal,  ZipZ, Tesla Motors… Hayatının geri kalanını lüks bir şekilde yaşamak için yeterli parayı da kazanmıştır muhakkak. Röportajlarda ya da açılış konuşmalarında başarılarını anlatarak da zamanını harcayabilir. Bunun yerine o her gün tekrar çalışıyor. Geçmiş başarıları hakkında konuşmak yerine daima ilerlemek gerektiğine inanıyor.

Elon Musk kendi ürünleri hakkında bilgi sahibi olmak için zamanının önemli bir kısmını harcar. Örneğin, kendi ürünü olan Tesla S’i ilk elden deneyimlemek için sık sık çocuklarıyla 3200 mil yolculuk yapar. Bu onun gelecekte daha iyi modeller geliştirmek için daha fazla bakış açısı kazanmasına olanak sağlar.

Elon Musk başarıları ile şanslı bir iş adamı gibi görünür. Başlattığı her projede büyük bir servet ile patlama yaşıyor. Ancak başarılarının biraz daha derinlerine inersek eğer tecrübe ettiği başarısızlık sayısı hakkında fikir edinebiliriz. Tesla Motors ve SpaceX tek gecelik duyumlar değildi. Her iki şirket de 2008 yılında iflas etti. Musk zararlarını karşılamak için arkadaşlarında borç para almak zorunda kaldı. Buna rağmen, bu başarısızlıkların hiçbiri onu bataklığa saplayamadı.

Sizlerde vazgeçmeyin bu zorlu hayat koşusunda başarıya ulaşmak için devam edin ….

Dünyaya geldiğimizde bir serüvene başladık . Acıyı,kederi,hasreti, mutluluğu ,huzuru sevmeyi,sevilmeyi ve sevilmemeyi her şey'i tattık. Evet şimdi var olan tüm kötü düşüncelerden uzaklaşma zamanı her şey' e bir nokta koyup yeniden başlama zamanı ...
Yazı oluşturuldu 82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön